Porušování domovní svobody – překážka bránící vniknutí na pozemek

Advokát JUDr. Lubor Ludma k rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR a k otázce naplnění zákonných znaků trestného činu porušování domovní svobody:

Dne 23. 4. 2014 rozhodl Nejvyšší soud ČR usnesením ve věci porušování domovní svobody podle § 178 odst .2 trestního zákoníku proti rozsudku Okresního soudu v Kolíně.

Podmínkou naplnění trestného činu porušování domovní svobody podle § 178 odst. 2 tr. zákoníku je:
• neoprávněné vniknutí do obydlí jiného nebo neoprávněné setrvání tamtéž,
• užití násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí nebo překonání překážky, jejímž účelem je zabránit vniknutí.

Rozsudkem Okresního soudu v Kolíně ze dne 26. 9. 2013 byla obviněná Z. L. uznána vinnou pokusem přečinu krádeže podle § 21 odst. 1 tr. zákoníku, § 205 odst. 1 písm. a), odst. 2 tr. zákoníku a přečinem porušování domovní svobody podle § 178 odst. 1, 2 tr. zákoníku, kterých se podle skutkových zjištění dopustila tím, že dne 5. 9. 2013 kolem 11. 45 hodin v obci N., okres K., v úmyslu odcizit cizí věci přistoupila k brance oplocení rodinného domu č. p. 5, kterou pomocí klíče umístěného zevnitř v zámku odemkla a otevřela, prošla jí ke vchodovým dveřím domu opatřeným koulí, které otevřela pomocí klíče zasunutého v zámku z vnější strany, vstoupila do domu, chodbou prošla do ložnice, kterou začala prohledávat, a pokusila se zde odcizit stříbrné řetízky, náušnice a prstýnky v celkové hodnotě 2100 Kč, zlatý řetízek a náušnice v celkové hodnotě 2000 Kč, mobilní telefon zn. Sony Ericsson v hodnotě 500 Kč a drobnou bižuterii v hodnotě 1750 Kč, což se jí však nezdařilo, neboť při prohledávání krabiček s uvedenými věcmi byla vyrušena vlastníky domu.

V usnesení se Nejvyšší soud ČR zabýval tím, co se považuje za překážku bránící vniknutí na pozemek. Překážkou, jejímž účelem je zabránit vniknutí, je jakákoliv zábrana proti vniknutí do obydlí, a proto to jsou zejména zamčené dveře, plot, zábradlí balkonu, mříže, ale i okno přístupné jen s použitím žebříku. Překážka nemusí být překonána s použitím násilí, ale postačí jakékoliv její odstranění, otevření, přeskočení, přelezení apod. V usnesení Nejvyšší soud ČR hodnotí, zda ve výše uvedeném případě se jedná o překonání překážky bránící vniknutí na pozemek. Tím, že obviněná odemkla branku pomocí klíče umístěného zevnitř branky, překonala tímto jednáním překážku bránící vniknutí, ve vstupu na pozemek zabraňovalo již samotné oplocení pozemku.

Závěr Nejvyššího soudu ČR stanovuje, že uzamčená branka je překážkou bránící vstupu na pozemek, nebrání ani okolnost, že uvnitř uzamčeného zámku zůstal klíč, neboť pro naplnění uvedeného znaku je rozhodující překonání překážky bránící vniknutí.

Advokátní kancelář JUDr. LUBOR LUDMA se sídlem v Olomouci se zabývá trestním právem i trestnými činy porušování domovní svobody.